„Človek sa rodí zdravý a všetky ochorenia do neho vstupujú jedlom “ povedal Hippokrates , a spolu s ním zastáva túto myšlienku stále viac a viac ľudí. Prioritou zástancov zdravého životného štýlu a obhajcov prírodnej medicíny je udržovanie čistého čreva. Nimi navrhované metódy očisty sa samozrejme líšia, a ani jedna z nich nezostáva bez kritiky.
Náš imunitný systém vytvára na 70 percent črevná mikroflóra nachádzajúca sa v hrubom čreve . Najväčším obranyschopným orgánom, ktorý je vystavený priamemu kontaktu s vonkajším prostredím je teda – črevo. Nesprávne stravovacie návyky a stresujúci životný štýl narušujú rovnováhu mikroflóry v čreve, do tkanív sa nedostáva dostatok kyslíka. Toxíny a odpadové látky sa nevylučujú v dostatočnom množstve, čo vedie k sebaotráveniu organizmu, a k rozvoju rôznych ochorení (infekcie, zápaly, parazity, plesn , vysoký krvný tlak, migrény).
Za nepriatelov črevnej flóry sú považované okremzlých stravovacích zvykov, nedostatočného pohybu, stresu, znečisteného životného prostredia sú antibiotiká, ktoré bez rozdielu ničia všetky druhy baktérií, vrátane užitočných baktérií hrubého čreva. Podľa lekárov a prírodných liečitelov zaoberajúcich sa otázkou detoxikácie a očisty čriev skutočnosť, že antibiotiká sú nepriateľmi mikroflóry uznávajú ešte aj lekári s najkockatejšou hlavou, ale väčšinou nespomenú, že by bolo namieste v priebehu liečby pri užívaní antibiotík konzumovať probiotiká pre regeneráciu flóry v črevách (ktoré dostať bez predpisu!). Bohužiaľ, známy je všeobecný prístup, kde konvenčná medicína lieči príznaky miesto toho aby odstránila príčiny. Probiotiká je vhodné užívať preventívne, ale hlavne ako doplnkovú liečbu pri rôznych ochoreniach tráviaceho traktu, či liečbe antibiotikami.
Ďalším dôležitým bodom správneho trávenia je dostatok vláknin v potrave. Cieľom každého, kto má problémy s trávením by mala byť na vlákninu bohatá strava! Vlákniny totižto zabraňujú nahromaďovaniu odpadových látok v črevnej stene. Pokiaľ je však príjem vláknin nedostatočný, je potreba ho doplniť iným spôsobom.
Človek, všežravec, by mal podstúpiť ročne až dve detocikačné kúry, zatiaľ čo vegetariánovi stačí 1 očista čriev za rok. Dôležité je, aby popri hocijakej detoxikačnej kúre, dodržal odporučenú dobu kúry, a do popredia sa dostala skôr surová ako varená strava.
Z čoho by mala pozostávať účinná detoxikačná kúra:
mala by poskytovať dostatočné množstvo vlákniny potrebnej pre správne fungovanie tráviaceho systému, pre ľahšie odstránenie toxínov a škodlivých látok z tela
mala by stimulovať funkcie pečene, obličiek a kože a tým napomáhať optimálnemu vylučovaniu toxínov
mala by zabezpečiť pre organizmus dennú potrebu vitamínov
pomocou prebiotík by mala prispieť k udržaniu rovnováhy črevnej flóry
Radšej byť zdravým ako vyliečeným!
Celá debata | RSS tejto debaty